NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

Jak powstaje szyba zespolona? Część 1: Magazyn i cięcie

2020-07-21 10:21:00

Szyby mają zazwyczaj największy udział w powierzchni okna. W przypadku dużych przeszkleń fasadowych mogą stanowić nawet 90% elewacji. Są one transparentne, ale mają wiele istotnych funkcji, które wpływają na komfort użytkowania pomieszczeń. Jak powstają szyby zespolone? Zapraszamy do pierwszej części cyklu z procesu produkcji  szyby zespolonej.

W pierwszej części cyklu zobaczymy, jak wygląda dostawa, magazyn i cięcie szyb w zakładach Pilkington IGP, jednego z wiodących przetwórców szkła i producentów szyb zespolonych w Polsce. Obecnie w skład Spółki wchodzi sześć oddziałów: w Białymstoku, Ostrołęce, Bydgoszczy, Szczecinie, Skierniewicach i Krakowie. Wszystkie zakłady przetwórcze zlokalizowane są blisko głównych szlaków komunikacyjnych, co znacznie ułatwia dotarcie do odbiorców. Jednocześnie, nieustanna modernizacja parków maszynowych sprawia, że spółka sukcesywnie zwiększa moce produkcyjne i poprawia efektywność i ergonomię pracy.  

Floatliner – naczepa do przewozu szkła

W zakładach przetwórczych mogą być wykonywane automatycznie uszczelniane szyby zespolone wielokomorowe, które łączą w sobie wiele funkcji. Mogą to być szyby przeciwsłoneczne, antywłamaniowe akustyczne, a nawet samoczyszczące. Jednak zanim taka szyba powstanie, do zakładu musi dotrzeć dostawa szkła z huty w Sandomierzu. Tafle szklane o wymiarach 6 m × 3,210 m przyjeżdżają ciężarówkami w specjalnie opracowanej naczepie, w której stojak jest elementem podwozia. Ułatwia to rozładunek i magazynowanie tzw. pakietów szkła. Ciężar takiego pojedynczego pakietu z to około 3 tony.

Automatyczna suwnica – porządek i organizacja

Automatyczna suwnica pobiera szkło, które jest w danej chwili potrzebne do produkcji z odpowiedniego stojaka. Jest ono następnie transportowane na stanowisko rozkroju. System optymalizacyjny tak planuje rozkrój tafli szkła, aby tafla była wykorzystana w sposób maksymalny.

Rozkrój – precyzja i wydajność

Na stołach do rozkroju mogą być cięte różne rodzaje szkła, jednak najbardziej skomplikowany jest proces cięcia szkła laminowanego. Ten rodzaj szyb w swojej budowie zawiera specjalną folię PVB, która utrzymuje szkło w miejscu po jego rozbiciu, więc jego rozkrój musi się odbywać na specjalnym stole do rozkroju. Pierwszym etapem jest nacięcie szkła z góry i z dołu. W kolejnym etapie folia pomiędzy dwiema warstwami szkła jest podgrzewana. Dopiero wówczas odpowiedni nóż dokonuje cięcia.

Jak wyglądają kolejne etapy, co to jest ramka dystansowa i uszczelnienie drugiego stopnia? Tego dowiecie się Państwo w kolejnym filmie. Zapraszamy do śledzenia naszego cyklu.

Film można zobaczyć na naszym kanale Pilkington.TV https://youtu.be/FdyCE51-GDI

WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: